Idea

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze.

Wierzymy, że „czytelnictwo” zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, zakorzeniają w kulturze i rozbudzają wyobraźnię.

Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych. Czytając swojemu Maluszkowi, wpływasz na jego przyszłość i pomagasz mu osiągnąć sukces.

Naszym zaproszeniem w świat literacki jest wybór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów (m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, Joanny Papuzińskiej), pięknie zilustrowany przez małżeństwo artystów – Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, a przewodnikiem po tym świecie – broszura ukazująca nieocenioną rolę książek w rozwoju dziecka.

W 2017 r. w ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu 100 tys. nowo narodzonych dzieci otrzymało Wyprawki Czytelnicze w 360 szpitalach w całej Polsce, a do połowy 2019 r. zostanie rozdanych aż 360 tys. pakietów. W akcji Instytutu Książki biorą udział te szpitale, które wyraziły zgodę oraz chęć na nieodpłatną dystrybucję Wyprawek Czytelniczych na swoich oddziałach.

Kolejnym etapem kampanii „Mała książka - wielki człowiek” jest pilotażowy projekt skierowany do trzylatków, który rozpoczął się we wrześniu 2018 roku. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

Wyprawki Czytelnicze dla trzylatków można odebrać w prawie 3 tys. bibliotek, które zgłosiły się do projektu. W ramach tegorocznej akcji planujemy rozdać około 100 tys. Wyprawek na terenie całej Polski.

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


Wiersze najlepszych polskich poetek i poetów w mistrzowskiej interpretacji małżeństwa artystów. Ofiarowane i czytane nowo narodzonemu dziecku,staną się budulcem jego wyobraźni, otworzą mu bramę do bogatego świata słów i obrazów, pozwolą dostrzegać piękno i wartość życia.

dr Małgorzata Cackowska, Uniwersytet Gdański

„Pierwsze wiersze dla…” są idealne na początek życia dziecka. To harmonijnie skomponowany, pięknie zilustrowany wybór znakomitych polskich wierszy. Dorosłych wzruszy, przypominając im dzieciństwo, a wrażliwe na rytm i rym niemowlęta łagodnie zaprosi do świata mowy i literatury.

Anna Czernow, Prezes Polskiej Sekcji IBBY

Mistrzowie słowa, mistrzowie obrazu – to najpiękniejsze zaproszenie dzieci do świata książki. Brakuje tylko obecności dorosłych, którzy razem z dziećmi ulegną pokusie, by wspólnie przeżywać radość czytania. Taka wspólna lektura to dla nas, dorosłych, powrót do dzieciństwa, dla nich, malutkich – wielka literacka przygoda, która złotymi literami wpisze się do pamięci. Wszystkiego książkowego!

Prof. dr hab. Grzegorz Leszczyński
Uniwersytet Warszawski

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” została dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Kampania w mediach

Kampania społeczna „Mała książka - wielki człowiek” realizowana przez Instytut Książki rozpocznie się w grudniu 2017 roku. Poprzez działania promocyjne w telewizji, radiu, internecie oraz przestrzeni miejskiej zachęcamy rodziców, dziadków i opiekunów do tzw. czytania generacyjnego i przypominamy o roli książki w życiu dziecka. O bieżących wydarzeniach w ramach kampanii przeczytasz tutaj.

Zobacz plakaty kampanii
kv 2018
kv 2018
kv 2018